Akciğer Kanseri Tedavisi

Ana Sayfa » Kanser Türleri » Akciğer Kanseri » Akciğer Kanseri Tedavisi

akcigerAkciğer kanseri tedavisinde  uygulanan başlıca tedavi şekilleri:

* İlaç (kemoterapi): Kemoterapi, küçük hücreli akciğer kanserinin tüm evrelerinde en çok kullanılan tedavi yöntemidir. Kemoterapi haplar şeklinde veya iğne aracılığıyla damar veya kaslara verilerek de uygulanabilir. Kemoterapi bir sistemik tedavi olarak da bilinir, çünkü verilen ilaç kan dolaşımına girerek tüm vücudu dolaşır ve akciğerler dışındaki örneğin beyindeki kanser hücrelerini de öldürebilir.

* Işın (radyoterapi): Radyasyon tedavisinde kanser hücrelerini öldürmek ve tümörü küçültmek için X-ışınları veya diğer yüksek-enerjili ışınlar kullanılır. Küçük hücreli akciğer kanserinde genellikle vücut dışındaki bir cihaz aracılığıyla yapılır (dıştan ışın tedavisi). Bu tedavi hem akciğerlerdeki hem de vücudun diğer yerlerine yayılan kanser hücrelerini öldürmek için kullanılır. Işın tedavisi, beyinde kanser gelişmesini önlemek için de kullanılabilir. Buna koruyucu beyin ışınlaması denir. Bu koruyucu beyin ışınlaması beyin fonksiyonlarını etkileyebileceğinden doktor hastaya böyle bir tedaviye karar vermesi için yardım edebilir. Işın tedavisi tek başına, cerrahi ile ve/veya kemoterapi ile birlikte kullanılabilmektedir.

* Ameliyat (cerrahi) yöntemleri :  Cerrahi, kanser sadece bir akciğer ve en fazla yakınındaki lenf bezlerine yayılmış durumda ise kullanılabilir. Küçük hücreli akciğer kanseri genellikle sadece bir akciğerde bulunmadığından cerrahi nadiren kullanılabilmektedir. Ancak cerrahi bazen hastada kesin olarak hangi kanserin bulunduğunu anlamak için de kullanılabilmektedir.

Eğer cerrahi yapılırsa doktorun izleyeceği adımlar:
- Sadece küçük bir akciğer kısmını çıkaran kama tarzı kesiler (wedge rezeksiyon),
- Lobektomi ameliyatında akciğerin bir lobunun tamamı çıkarılır,
- Pnömonektomi denilen ameliyatlarda bir akciğerin tamamı çıkarılır.
Cerrahi sırasında doktor kanser olduğunu gördüğü lenf bezelerini de çıkarabilir.

* Alternatif Bitkisel Tedavi: Her evrede uygulanabilir. Tıbbi tedavilerin yanında, bitkisel sıvı ekstraktlar ve bağışıklık sistemini güçlendirici bitkisel destek kullanılmalıdır. Bitkisel tedaviler, Fitoterapi’nin bilimsel esaslarına uygun olarak ve onkolojik tedaviler de dikkate alınarak uygulanırsa, hastaya hastalıkla savaşması için çok önemli bir destek teşkil ederler. Bu nedenle, sırası ile ameliyat, kemoterapi ve bitkisel destek tedavileri bir disiplin içinde uygulanır ise ve ilgili doğal koşullar uygun ise hastalıktan kurtulmak mümkün olabilir.

Ayrıca  günümüzde hedefe yönelik tedaviler, cyberknife gibi ışın tedavileri ve nefes borusu içerisindeki tümörün çıkartılması gibi (endobronşiyal tedaviler) başka tedavi yöntemleri de kullanılmaya başlanmıştır. Tedavi seçimi hastalığın evresine göre yapılır.

Evreye göre tedavi
Küçük hücreli akciğer kanserinde tedavi hastalığın evresine, hastanın yaşına ve genel sağlık durumuna bağlıdır.

Eski araştırmalardan etkili olduğu gösterilmiş standard kemoterapiler kullanılabilir veya bir klinik araştırma protokolünde bulunmak gündeme gelebilir. Çoğu hasta standard kemoterapiler ile iyileştirilemez ve bazılarında beklenenden daha fazla yan etki ortaya çıkar. Bu nedenlerle daha iyi kanser tedavileri bulmak için klinik araştırmalar yapılmaktadır ve bunlar en son klinik bilgilere dayanmaktadır. Şu anda kliniğimizde küçük hücreli akciğer kanserinde deneysel bir tedavi uygulanmamaktadır.

Bitkisel tedavinin Akciğer kanseri üzerindeki faydaları ve uygulanma şekillerini öğrenmek ister misiniz?
Doktorumuza danışmak için, tedavi başvuru formunu doldurunuz. Tedavi başvuru formu için tıklayınız…