KANSER TEDAVİSİ

Ana Sayfa » KANSER TEDAVİSİ

Kanser tedavilerini, Klasik Kanser Tedavisi ve Alternatif Kanser Tedavisi olarak iki ayrı guruba ayırmak mümkündür. Klasik Kanser Tedavi yöntemlerinin yetersiz kalmasından dolayı dünyanın bir çok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de kanser hastalarının çoğu Alternatif Kanser Tedavisi metotlarına başvurmaktadırlar. Kanser tedavi yöntemlerini aşağıdaki gibi başlıklar halinde sıralamak mümkündür.

Bitkisel Kanser Tedavisi
Alternatif Tedaviler içerisinde yer alan Bitkisel Tedavide, kullanılan bitki ekstraktları uygulaması başlatılmadan önce, hastalığın türü, varsa metastazı (yayılması), evresi (yoğunluğu), hastanın piskolojik konumu (morali), aile piskolojisi, beslenme alışkanlıkları, yaşadığı coğrafi bölge, önceden uygulanmış veya uygulanmamış klasik modern tıp tedavi yöntemleri, uzmanlar tarafından incelendikten sonra, hastaya özel uygulanan bitkisel destek tedavi yöntemidir. Her evredeki her kanser türünü %100 tedavi edebildiği garanti edilmemektedir.

Bitkisel tedavi, klasik modern tedavi yöntemleri olan Cerrahi, Kemoterapi, Radyoterapi gibi yöntemlerin öncesinde tek başına, esnasında destekleyici, sonrasında da tamamlayıcı olarak kullanılabilen bir yöntemdir.

Bitkisel Tedavi, klasik tıp tedavi yöntemlerinin, yetersiz kaldığı ve uygulanamadığı birçok hastalıkların tedavisinde yardımcıdır. Çağımızın vebası olarak adlandırılan kanserin tedavisini, bazı bitki, kök ve hücrelerin fermantasyona uğratılıp defalarca distilasyon edilerek elde edilen Bitki Ekstraktları, gıda takviyesi olarak sağlamaktadır. Bitki ekstaktları bir bedene uygulandığı andan itibaren bedenin genetik yapısında bulunan tüm savunma sistemlerini güçlendirilerek, insan bedeninin kendi kendini onarabilme kapasitesini arttırır. Dünyada, kanser hücrelerini yok edebilecek tek güç yine insan bedenin kendisinde bulunmuştur.
Araştırmacı Adnan AKAR tarafından, Amerika, Rusya, Çin ve Japonya başta olmak üzere Dünyanın birçok ülkesinde kanser tedavisine yönelik alternatif metotlar bir araya getirilerek incelendikten sonra, ülkemizde geliştirilen bitki ekstraktları kimyasal veya sentetik hiç bir katkı maddesi içermemektedir.

Bitki ekstraktları Klasik Tıp tedavi yöntemlerinin (Kemoterapi, Radyoterapi, Cerrahi vb.) öncesinde veya sonrasında kullanılmaktadır. DNA Yapısının iç döngüsü hedef alınarak genetik kusur veya genetik hasarın tedavisi için DNA’ nın moleküler yapısındaki organik ve amino asitler zincirini güçlendirmeye yardımcıdır.

Cerrahi Kanser Tedavisi (Ameliyat)

Kanser hücrelerinin büyüme sebebi DNA hasarıdır. Normalde vücut bu hasarı tamir edebilirken, kanser hücrelerindeki hasarı onaramamaktadır. Kanser genellikle solid dediğimiz kitle formasyonundadır. Lösemi gibi bazı kanserler tümör formunda değildir. Tümörlerin tamamı kanser değildir, bu tümörler çok nadir istisnalar dışında vücutta başka yerlere yayılmazlar (metastaz) ve hayatı tehdit etmezler.

Cerrahi kanser tedavisinde ana prensip kitlesel formasyondaki kanserli dokunun, cerrahi yöntemlerle çıkarılıp, kanserli bölgenin temizlenmesidir. Kanserli organın/dokunun tümü ya da bir kısmı ameliyatla alınabilir. Bazı ameliyatlar, ufak cilt kanserlerini almak veya biyopsi gibi hafif cerrahi işlemlerdir. Diğerleri ise, kanserli dokunun vücutta bir organdan çıkarılması gibi büyük ameliyatları kapsamaktadır. Ameliyatlar ayrıca, vücudun bir bölümünü onarmak ya da yenilemek amacıyla da yapılabilir. (Örneğin, göğsün alınmasından sonra protez göğüs takılması gibi.)

Ameliyat öncesi kişiye genellikle genel anestezi uygulanmaktadır. Genel anestezi kişiyi uyutur ve etkisi geçinceye kadar ağrı hissetmesini önler. Bazen, anestezi uygulanan kişilerde, kendilerine geldikten sonra mide bulantısı görülebilir. Doktor ve hemşireler mide bulantısını azaltıcı ilaçlar verebilirler. Ameliyat herkesi farklı etkiler. Bazı kişiler birkaç günde iyileşir. Büyük bir ameliyat geçiren kişilerin iyileşmesi haftalar ya da aylar sürebilir. Ameliyat olduğunuzda, hemşire ya da doktorunuz iyileşme sürecinde vücudunuza nasıl bakacağınızı size açıklayacaktır. İyileşme süreci, beslenmenizi ve egzersiz miktarınızı etkileyebilir. Bu konuda ne yapacağınızı bilmiyorsanız, doktor veya hemşireye sorunuz.
Ameliyattan sonra biraz ağrı olması normaldir. İhtiyacınız olduğu sıklıkta ağrı kesici ilaç istemeyi unutmayınız. Ameliyat kanserin ilk tedavisi olabilir. Kişiye daha sonra kemoterapi ve/veya radyoterapi uygulanabilir.

Doktorunuza ameliyata ilişkin soracağınız sorular:
• Anestezi sonrası kendime geldiğimde ağrım olacak mı?
• Ameliyat sonrası kendime geldiğimde yemek yiyebilecek ve ayağa kalkabilecek miyim?
• Vücudumda tüpler olacak mı? Nerede ve Ne için?
• Ameliyat sonrası iyileşmemde yardımcı olmak için neler yapabilirim?
• İhtiyacım olacak diğer tedavi yöntemleri nelerdir?
• Vücudumun bağışıklık sistemini güçlendirmek için Zerdeçal Ekstraktı kullanmalı mıyım?

Kemoterapi Kimyasal Tedavi (İlaç Tedavisi):

Kemoterapi, normal hücrelere olası en az zararı vererek, kanserli hücreleri öldürebilen bir ilaç tedavisi yöntemidir. Kemoterapi, kanserli hücrelerin çoğalmasını engeller. Kemoterapi bazen kanser için ilk uygulanan tedavi yöntemidir. Bununla beraber, kemoterapi genellikle diğer tedavilerden sonra uygulanmaktadır. Kemoterapi, ameliyat veya radyoterapi tedavisinden etkilenmeyen kanserli hücrelerin öldürülmesinde yardımcı olabilir.
Bazı kişilerin hastanede yatarak tedavi olmaları gerekir. Bazı kişiler ise, kemoterapi tedavisi için birkaç saatliğine hastaneye gelebilirler. Bazı durumlarda tedavi evde uygulanabilir. Kemoterapi genellikle iki veya üç haftalık aralarla, her seans birkaç saat olmak üzere birkaç gün uygulanır. Tedavi çoğunlukla birkaç ay boyunca belli bir süre uygulanır. Kemoterapi, genellikle damardan iğne ile uygulanır. Bazı kişilere, damardan düzenli kemoterapi uygulanmasında yardımcı olmak amacıyla derinin altına bir tüp yerleştirilir. Bu işlem, damarlarda çok fazla hasar olmasını engeller. Tüp, tedavi bitinceye kadar derinin altında kalmaktadır. Kemoterapi ayrıca, tabletler halinde, kaslara iğne aracılığıyla veya deri üzerine krem sürerek de uygulanabilir.

Kemoterapi geçici yan etkilere yol açabilir. Kusma ve mide bulantısı ile saç ve vücut tüylerinin dökülmesine neden olabilir. Mide bulantısı ve kusmanın giderilmesinde ilaçların yararı olabilir. Kemoterapi sırasında dökülen saç ve vücut tüyleri tedavi bittikten birkaç ay sonra yeniden çıkmaya başlar. Kemoterapi ayrıca, uzun dönemli yan etkilere de neden olabilir. Bu bağlamda, kişinin doğurganlığını etkileyebilir. Örneğin; adet kanamaları bir süre için ya da tamamen durabilir. çocuk sahibi olmayı planlıyor, ancak kemoterapi görmeniz gerekiyorsa, doktora bu konuda ne yapabileceğinizi sorunuz.
Örneğin; erkeklerin spermleri bir klinik veya hastanede saklanabilir.

Doktorunuza kemoterapiye ilişkin soracağınız sorular:
• Tedavi ne kadar sürecek?
• Tedavinin olası yan etkileri nelerdir?
• Tedavinin herhangi uzun dönemli bir yan etkisi var mı?
• Kemoterapi sırasında kendime bakmak için neler yapabilirim?
• Kemoterapi sırasında ve/veya sonrasında immünolojik tedavi için Zerdeçal Ekstraktı kullanabilir miyim?

Kemoterapi Süresince Kendinize Nasıl Bakacaksınız?

* Daha az ve sık yemek yiyin. Günde 5 – 6 defa atıştırma şeklinde tüketeceğiniz yemekler sindiriminize yardımcı olacaktır. Meyve kokteylleri bir öğün için iyi bir seçenektir.
* Yemek yedikten sonra uzanmayın. Sindirim için kendinize ve vücudunuza 1 saat izin verin. Mümkünse yemekten sonra kısa yürüyüşler yapmayı deneyin.
* Yemekte sıvı almayın. Bu şekilde, sindirim sıvılarınız tam güç çalışacak ve sindirimi hızlandırarak hazımsızlığı azaltacaktır. Yemek aralarında alabildiğiniz kadar sıvı alın (En azından yemeklerden 1 saat önce ya da sonra).
* Sebze ve meyve suları ve et/tavuk sulu çorba içmeye çalışın. Şekerden mümkün olduğunca uzak durun, eğer şekerli bir gıda yemek isterseniz, tahıldan elde edilen ürünleri deneyin.
* Şişmanlatıcı tüm gıdalardan uzak durun. Diyetinize dikkat edin ve taze meyve, buharda pişmiş ya da kaynatılmış sebzeler, hafif tahıl ürünleri ve proteinlerinizi tüketmeye devam edin.
* Eğer kusma ve şiddetli ishal yaşıyorsanız, sebze çorbalarını deneyin. Bu diyetin tuzla desteklemesi elektrolitlerinizi dengede tutacağı için, kendinizi güçsüz hissettiğiniz zamanlarda sizi ve vücudunuzu dengesizliklerden koruyacaktır.

Diğer Alternatif Tedaviler

Alternatif tıp vaya tamamlayıcı tıp, daha çok geleneksel doğal bitkileri kullanarak (çay veya bitki karışımlarıyla) elde edilen ilaçlarla tedavi etme yöntemidir. Çağdaş tıp, biliminin hastalık sebepleri ve tedavisi konusunda somut verileri olmadığı, hasta için henüz mevcut objektif ve kanıtlanmış bir tedavi yöntemi olmadığında, hasta isteğiyle başlanan veya çağdaş tıp tedavilerini destekleyici olarak hastanın rahatlaması, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, psikolojisinin düzelmesi amacıyla uygulanabilen tedavi yöntemleridir.

Bu yöntemler arasında;  Ortomoleküler Terapi, Oksijen Terapisi, Ozon Terapisi, Aromaterapi, Şelasyon, Homeopati, Kiropraktik, Elektromanyetik Tedavi, Reiki, Terapötik Terapi, Manyetik Terapi, Ses Terapisi, Işık Terapisi, Aleksander Tekniği, Refleksoloji, Feldenkrais, Rolfing, Ayurveda, Akupunktur Tedavisi, Herbalism (Bitkisel Tıp), Hipertermi, Yoga vb. yöntemler yer almaktadır.

HEMEN ŞİMDİ ALANINDA UZMAN HEKİMİMİZE AKLINIZDAKİ TÜM SORULARI SORA BİLMENİZ İÇİN HIZLI İLETİŞİM FORMUNU DOLDURUN…

Adınız - Soyadınız (gerekli)
Hastalığı (gerekli)
Telefon Numaranız (gerekli)
Epostanız (gerekli)