Oğul Otu

oğul otuİÇİNDEKİLER: % 0,5-% 0.15 arası Uçan Yağ,  % 40’i Citronella, % 32′si Citrol, Onoterpene, Sesguiterpene, Tanen, Genariol, Acı maddeler, Flavonoidler.

YAN TESİRİ: Bilinen herhangi bir yan tesiri yoktur.

TAVSİYE: Oğul otu, kalbe, Karaciğere ve mideye faydalıdır. Aynı zamanda stresi önler. Yemeklere, salatalara ve konservelere baharat olarak kullanılır. Oğul otuna, yine eşdeğeri olan Karabaş otu katıp içmek, güzel rayiha verir. Oğul otunun tabiatı sıcak ve kurudur.

ŞİFASI:
1- Arıları hastalıklardan korumak ve oğul çıkarmaları için ilk çağlardan beri kullanılır, kovanın arkasına konur, bu yüzden Oğul otu diye anılır.
2- Sinir teskin edici: İçindeki Citral, Citronal ve Genariol sinir sistemini sakinleştirir ve teskin eder. Sade demlenip ya da ıhlamurla beraber ya da karabaş otuyla beraber demlenip içilir.
3- Kalp Rahatsızlıklarında: Oğul otu, Ibni Sina’dan günümüze kadar başarıyla kalp ilacı olarak kullanılmıştır. Karabaş otu ile beraber de kullanılır.
4- Baş ağrısı: “Vegatative dystonie” adi verilen teknoloji yadigârı baş ağrılarında, sade ve söğüt yaprağıyla beraber kullanılır.
5- Uykusuzluk: Oğul otu demlenip, yatmadan evvel 1 su bardağı içilir.
6- Kan temizleyici: Oğul otu, Rezene ile beraber demlenip, içilmeye devam edilirse kanı temizler.
7- Halsiz ve Bitkin Hamilelere: Hamilelik döneminde ilaç ve bitkiler zararlı olabilir. Oğul otu zararsız olan nadir bitkilerdendir, demlenip balla tatlandırılıp içilir.
8- İştahsızlık: Oğul otu kaynatılıp içilir,
9- Mide rahatsızlıkları: Oğul otu, nane, kekik demlenip içilir.
10- Bulantı ve kusma önleyici: Oğul otu nane demlenip içilir.
11- Nefes darlığı, Astım: Oğul otu, sinirli otla beraber demlenip içilirse, astım ve nefes darlığına faydalıdır.