Sarı Sabır (Aloe Vera)

Ana Sayfa » ŞİFALI BİTKİLER » Sarı Sabır (Aloe Vera)

sari sabir-aloe veraİÇİNDEKİLER: Aloin, İzobarbaloin, Aocemodin, Antraglikozit, Sakızlar, Biyogen, Stimulatolar, Vitaminler, Antrakünon, Barbaloin.

YAN TESİRİ: Normalde herhangi bir yan tesiri yoktur. Mesane ve rahim hastalarına uygun değildir.

TAVSİYE: Eczacılık teknolojisinde, Sarısabır özü çıkarmak için önce yaprak bıçakla yarılıp, yapraktaki su bıçakla kazınır veya yaprak ezilerek preslenip, acı su çıkartılır. Bu acı su, güneşte ya da kaynatılarak, siyah veya koyu kahverengi, katı kütle elde edilir. Bu kütle asırlardır tıpta kullanılır. En bariz özelliği kalın bağırsağa etkili, ağrı yapmayan, daha sonra kabız yapmayan bir müshil olmasıdır. Diğer bir özelliği cilt bakimi yapmasıdır. Kloapatranın güzellik iksiri Sarısabır’dır. Sarısabırın azı faydalıdır. 50 gr. Sarısabır (Aloe Vera) kütlesi toz haline getirilip 1 dk. sıcak suda toz eriyene kadar mikserle karıştırılır, balla tatlandırılarak, 1 ‘er fincan içilir. Asıl vatanı Afrika olan; yaprakları dikenli, sarı çiçekli çok yıllık bir bitkidir. Romalılar döneminde Antalya’ya getirilmiştir. Hatay – Antalya bölgesinde yabani olarak yetişir. Antalya’da zehirli bitki olarak bilinir. Tabiatı sıcak ve kurudur.

ŞİFASI:
1- Mide kuvvetlendirici: Sarısabır toz haline getirilir, kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
2- Aybaşı kanaması çoğaltıcı: Sarısabır toz haline getirilir, kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
3- Kan deveranını artırıcı: Sarısabır toz haline getirilir, kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
4- Kabızlık: Sarısabır toz haline getirilir, kaynatılıp balla tatlandırılarak içilir.
5- Saç bakımı: Sarısabır toz haline getirilir, sirke ile beraber kaynatılıp saç diplerine masaj yapılır.
6- Sürme: Sarısabır toz haline getirilip sürme ile karıştırılarak ya da tek başına göze çekilir.
7- Cilt bakımı: 20 gr. Sarısabır tozu, 60 gr. rendelenmiş hıyar, 300 gr. portakal kabuğu, 1 kg. su kaynatıldıktan sonra mikserle sarısabır eriyene kadar karıştırılır, süzülür. Cilde, kırışıklıklara, yaralara ve basura faydalıdır.