Tiroid (Guatr) Kanseri

Ana Sayfa » Kanser Türleri » Tiroid (Guatr) Kanseri

troidTiroid (Guatr) Kanseri
Tıbben, genel anlamda, tiroid’in büyümesine guatr denilir. Genellikle halk arasında bütün tiroid hastalıklarına “guatr” denmektedir. Bir çok guatr türü vardır.

Guatr’ın Türleri
Tiroid bezesinin gereğinden daha fazla hormon salgıladığı guatr türüne “zehirli guatr” denir. Halk arasında bu tür guatra ”iç guatr” da denilmektedir.
Hormon düzeyi normal olan nodülsüz guatr türüne “basit guatr” denir.
İçinde nodül bulunan guatr’a “nodüllü guatr” denilmektedir. Nodül, tiroid’de bulunmaması gereken yumru veya kitledir. Nodüllü guatr, “tek nodüllü” veya “çok nodüllü” guatr olarak ikiye ayrılabilir. Nodüller; “soğuk”, “ılık” ve “sıcak” olarak 3 gruba ayrılır.

Tiroid, bir hastalık ismi değildir. Tiroid, herkeste bulunan bir organdır. Hormon üretir ve kanımıza verir. Bu hormon ise vücudumuz için hayati öneme sahiptir. Ömür boyunca bu hormona ihtiyaç duyarız. Bu hormonun adı “tiroksin” dir. Tiroksin, vücudumuzda T3 ve T4 şeklinde bulunur.

Bu hormondan başka, halk arasında daha az bilinen diğer bir hormon daha tiroid tarafından üretilir. Bu hormona “kalsitonin” deriz. Kemik metabolizması ile ilgilidir.
Tiroid’e, “tiroid bezesi, tiroid guddesi” de denir. “Tiroid” ile “tiroit” aynı anlama gelir.
Tiroid, boğazımızda ön tarafta, adem elması ismi verilen çıkıntının hemen altında yerleşmiştir. Karşıdan görünümü “U” harfine benzer.
Tiroid’in sağ ve solunda  kalpten  temiz kanı beyine taşıyan şah damarı olarak isimlendirdiğimiz ana atardamarlarımız ve bunların dış tarafında da beyinden kullanılmış kanı kalbe getiren toplar damarlarımız vardır.
Tiroid’in altından, sağından ve solundan ses tellerini hareket ettiren sinirler ve onların dalları geçer. Bu sinirler, sağ ve sol olmak üzere 2 tanedir. Bu sinirlerin yerleşimi ve dallanması kişisel değişiklikler gösterir. O nedenle ameliyat sırasında cerrahı yanıltabilir. Bu sinirler çok önemlidir, eğer bu sinirler ameliyatta zarar görürse veya tiroid kanseri tarafından sarılırsa ses kısıklığı ve ses kaybı olabilir.

Tiroid’in, arka iç yüzüne gömülü ve yapışık, 4 tane, mercimek tanesi büyüklüğünde, kalsiyum bezesi (paratiroid bezeleri) vardır. Bu kalsiyum bezelerinin sayısı 1 ile 6 arasında değişebilir. Tiroid ameliyatlarında, kaçınılmaz olarak, bu kalsiyum bezelerinin de biri veya birkaçı veya hepsi çıkarılıp alınabilir. Bu durumda hastanın ömür boyunca kalsiyum ve destekleyici başka ilaçlar da kullanması gerekir. Aksi halde, ameliyat sonrasında kemik erimesi hızlanır. Ameliyatla bu kalsiyum bezeleri alınmasa dahi, tiroid hastalıklarının bir çoğu ve hatta tiroid ilaçlarının kendisi kemiklerde erime yapabilir.

Tedavi Başvuru Formu

Adınız - Soyadınız (gerekli)
Hastalığı (gerekli)
Telefon Numaranız (gerekli)
Epostanız (gerekli)

 

Tiroid Kanseri Bitkisel Tedavisi Tiroid Kanseri Bitkisel Tedavisi

Tiroid Kanseri Bitkisel Tedavisi İmmu-Nat bünyesinde, Türkiye...

Tiroid Kanseri Tedavisi Tiroid Kanseri Tedavisi

Tiroid Kanseri Tedavisi Nodüllü guatrlarda tedavi nasıl yapılır? Nodül...

Tiroid Kanseri Belirtileri Tiroid Kanseri Belirtileri

Tiroid Kanseri Belirtileri Tiroid kanserinde sıklıkla görülen...

Tiroid Kanseri Nedenleri Tiroid Kanseri Nedenleri

Tiroid Kanseri Nedenleri Tiroid kanserinin nedenleri, hastaların...

Tiroid (Guatr) Kanseri Tiroid (Guatr) Kanseri

Tiroid (Guatr) Kanseri Tıbben, genel anlamda, tiroid’in büyümesine guatr denilir....